Home Sports FIFA World Cup 2018 All Groups, Match Fixtures

FIFA World Cup 2018 All Groups, Match Fixtures

0

FIFA World Cup 2018 All Groups, Match Fixtures

The 2018 World Cup, which is to be held in Russia, is close at hand and every football lover seems to be caught up with the tournament’s frenzy.

The fixtures, venues and time schedule might be hard to remember, so The Herald Nigeria decided to compile all the World Cup  schedules in one place for easy reference.

Details below:

GROUP STAGE

Group A Russia, Saudi Arabia, Egypt, Uruguay
Group B Portugal, Spain, Morocco, Iran
Group C France, Australia, Peru, Denmark
Group D Argentina, Iceland, Croatia, Nigeria
Group E Brazil, Switzerland, Costa Rica, Serbia
Group F Germany, Mexico, Sweden, South Korea
Group G Belgium, Panama,Tunisia, England
Group H: Poland, Senegal, Colombia, Japan

 

TIME SCHEDULE:

DAY MATCH VENUE TIME
Thursday June 14 Russia v Saudi Arabia (A) Moscow (Luzhniki) 4pm
Friday June 15 Egypt v Uruguay (A) Ekaterinburg 1pm
Friday June 15 Morocco v Iran (B) St Petersburg 4pm
Friday June 15 Portugal v Spain (B) Sochi 7pm
Saturday June 16 France v Australia (C) Kazan 11am
Saturday June 16 Argentina v Iceland (D) Moscow (Spartak) 2pm
Saturday June 16 Peru v Denmark (C) Saransk 5pm
Saturday June 16 Croatia v Nigeria (D) Kaliningrad 8pm
Sunday June 17 Costa Rica v Serbia (E) Samara 1pm
Sunday June 17 Germany v Mexico (F) Moscow (Luzhniki) 4pm
Sunday June 17 Brazil v Switzerland (E) Rostov-on-Don 7pm
Monday June 18 Sweden v South Korea (F) Nizhny Novgorod 1pm
Monday June 18 Belgium v Panama (G) Sochi 4pm
Monday June 18 Tunisia v England (G) Volgograd 7pm
Tuesday June 19 Poland v Senegal (H) Moscow (Spartak) 1pm
Tuesday June 19 Colombia v Japan (H) Saransk 4pm
Tuesday June 19 Russia v Egypt (A) St Petersburg 7pm
Wednesday June 20 Portugal v Morocco (B) Moscow (Luzhniki) 1pm
Wednesday June 20 Uruguay v Saudi Arabia (A) Rostov-on-Don 4pm
Wednesday June 20 Iran v Spain (B) Kazan 7pm
Thursday June 21 France v Peru (C) Ekaterinburg 1pm
Thursday June 21 Denmark v Australia (C) Samara 4pm
Thursday June 21 Argentina v Croatia (D) Nizhny Novgorod 7pm
Friday June 22 Brazil v Costa Rica (E) St Petersburg 1pm
Friday June 22 Nigeria v Iceland (D) Volgograd 4pm
Friday June 22 Serbia v Switzerland (E) Kaliningrad 7pm
Saturday June 23 Belgium v Tunisia (G) Moscow (Spartak) 1pm
Saturday June 23 Germany v Sweden (F) Sochi 4pm
Saturday June 23 South Korea v Mexico (F) Rostov-on-Don 7pm
Sunday June 24 England v Panama (G) Nizhny Novgorod 1pm
Sunday June 24 Japan v Senegal (H) Ekaterinburg 4pm
Sunday June 24 Poland v Colombia (H) Kazan 7pm
Monday June 25 Uruguay v Russia (A) Samara 3pm
Monday June 25 Saudi Arabia v Egypt (A) Volgograd 3pm
Monday June 25 Spain v Morocco (B) Kaliningrad 7pm
Monday June 25 Iran v Portugal (B) Saransk 7pm
Tuesday June 26 Denmark v France (C) Moscow (Luzhniki) 3pm
Tuesday June 26 Australia v Peru (C) Sochi 3pm
Tuesday June 26 Nigeria v Argentina (D) St Petersburg 7pm
Tuesday June 26 Iceland v Croatia (D) Rostov-on-Don 7pm
Wednesday June 27 South Korea v Germany (F) Kazan 3pm
Wednesday June 27 Mexico v Sweden (F) Ekaterinburg 3pm 
Wednesday June 27 Serbia v Brazil (E) Moscow (Spartak) 7pm
Wednesday June 27 Switzerland v Costa Rica (E) Nizhny Novgorod 7pm
Thursday June 28 Japan v Poland (H) Volgograd 3pm
Thursday June 28 Senegal v Colombia (H) Samara 3pm
Thursday June 28 England v Belgium (G) Kaliningrad 7pm
Thursday June 28 Panama v Tunisia (G) Saransk 7pm
SEE ALSO:  Zlatan Ibrahimovic moves to Los Angeles Galaxy

 

FINAL 16:

DAY MATCH VENUE TIME
Saturday June 30 1C v 2D (Match 50) Kazan 3pm
Saturday June 30 1A v 2B (Match 49) Sochi 7pm
Sunday July 1 1B v 2A (Match 51) Moscow 3pm
Sunday July 1 1D v 2C (Match 52) Nizhny Novgorod 7pm
Monday July 2 1E v 2F (Match 53) Samara 3pm
Monday July 2 1G v 2H (Match 54) Rostov-on-Don 7pm
Tuesday July 3 1F v 2E (Match 55) St Petersburg 3pm
Tuesday July 3 1H v 2G (Match 56) Moscow (Spartak) 7pm
SEE ALSO:  List of Federal University OTUOKE School Fees and Courses

 

QUARTER-FINALS:

DAY MATCH VENUE TIME
Friday July 6 Winner 49 v winner 50 (57) Nizhny Novgorod 3pm
Friday July 6 Winner 53 v winner 54 (58) Kazan 7pm
Saturday July 7 Winner 55 v winner 56 (60) Samara 3pm
Saturday July 7 Winner 51 v winner 52 (59) Sochi 7pm

 

SEMI-FINALS:

DAY MATCH VENUE TIME
Tuesday July 10 Winner 57 v winner 58 St Petersburg 7pm
Wednesday July 11 Winner 59 v winner 60 Moscow (Luzhniki) 7pm

 

SEE ALSO:  Kim K flaunts her cleavage and flat tummy in sports bra as she joins her famous family for softball game

THIRD PLACE:

This match would feature losers of the semi-finals and would be played on July 14 at St Petersburg by 3pm.

FINAL:

To be Played on Sunday, July 15 at Moscow (Luzhniki) by 4pm and would feature the winners of the semi-finals.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here